» przeczytaj wszystkie opinie

Autoryzowany Partner Dell
Email:
sklep@dellpoint.pl
Tel: (32)760-61-26
Tel: 604-69-45-50
(
od 8:00 do 17:00)

 

Darmowa dostawa od kwoty 1000zł!

Jak kupować laptopa?
Jakiego kupić laptopa?
Jak kupować laptopa? - wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest sprawą łatwą. Paradoksalnie, olbrzymi wybór komputerów przenośnych jedynie utrudnia zadanie. Czym kierować się przy zakupie? Dellpoint postara się podpowiedzieć swoim potencjalnym klientom J na co zwrócić uwagę. Ostateczny wybór i tak pozostanie w gestii przyszłego użytkownika. Skupimy się oczywiście na produktach Dell, z góry zakładając, że oprócz pozostałych cech klient stawia na jakość, trwałość i niezawodność.
 
Zaczynajmy więc, pamiętając o tym, że poniższe wskazówki nie są podane według stopnia ich ważności (w każdym razie nie do końca..), wszystkie punkty są istotne przy doborze nowego laptopa.
 
Kim jesteś?
Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, to „kim jestem?”. Jeżeli jesteś zapalonym graczem, to doskonale wykonany komputer biznesowy nie spełni Twoich oczekiwań, ponieważ jego możliwości graficzne na pewno będą ograniczone. Z drugiej strony jeśli jesteś pracownikiem biznesu to nie wypada pokazać się w doborowym towarzystwie ze świecącym, plastikowym laptopem, mimo jego wspaniałych parametrów technicznych. Być może po prostu zaliczasz się do popularnej grupy użytkowników domowych i wszystko czego oczekujesz od laptopa to poprawna obsługa podstawowych aplikacji, Internetu i odtwarzanie filmów? A co jeśli jesteś inżynierem budowlanym i szczególnie liczy się stabilność oraz solidność wykonania podczas pracy w trudnych warunkach? Często się przemieszczasz i nie masz wiele czasu – pewnie istotny jest dla Ciebie rozmiar, waga i czas pracy na baterii?
 
Gdy uświadomisz sobie kim jesteś i jakie są Twoje wymagania, wówczas znacznie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o zakupie.
 
Model laptopa
Dell w dość czytelny sposób określił grupy docelowe użytkowników domowych i biznesowych. Jeżeli poszukujesz taniego komputera do domu, spójrz na serię Dell Inspiron. Jeżeli Twoje wymagania są nieco większe na pewno zainteresuje Cię seria Dell Studio. Najlepszym wyborem dla graczy będzie flagowa seria Dell XPS.
Z kolei dla profesjonalistów i użytkowników biznesowych przygotowano trzy grupy modelowe. Małe firmy na pewno odnajdą odpowiedni model w klasie Dell Vostro. Użytkownicy potrzebujący zaawansowanych funkcji sieciowych oraz najwyższej jakości wykonania skierują się w stronę linii Dell Latitude. Profesjonaliści, dla których najważniejsza jest wydajność, stabilność oraz trwałość powinni zdecydować się na solidne komputery Dell Precision, markę samą w sobie.
 
Cena
Niezależnie od tego czy tego chcemy czy nie ostateczny dobór laptopa w dużym stopniu uwarunkuje cena. Pośród każdej z wymienionych grup znajdziemy zarówno komputery tańsze jak i droższe, co będzie uzasadnione różnymi opcjami parametrów technicznych. Często będą  nakładały się na siebie ceny komputerów z różnych serii, na przykład mocno wyposażony laptop Inspiron może być znacznie droższy od podstawowo wyposażonego XPS. Fani motoryzacji znają dobrze ten problem – czy lepsze bogato wyposażone auto z średniej klasy C czy może gorzej wyposażona limuzyna z klasy D. Rozbudowując komputer o kolejne elementy można dojść do ceny kilkunastu tysięcy złotych, dlatego po raz kolejny warto zastanowić się czy kiedykolwiek skorzystamy z dobrodziejstw, za które chcemy zapłacić.
 
Rozmiar
Komputery przenośne w dzisiejszych czasach produkowane są w pełnym zakresie rozmiarów, matryce zaczynają się już od 7” a kończą na 20”. Za standard obecnie uznaje się 14-16”, przy takim rozmiarze matrycy komputer zachowuje umiarkowaną wagę a rozmiar ekranu umożliwia wygodną pracę.
Osobiście uważamy, że optymalnym rozmiarem notebooka jest 14”. Komputery te z nieznanych przyczyn nie są tak popularne jak „piętnastki” a oferują mniejszą wagę, bardziej kompaktowe wymiary przy prawie nieodczuwalnej różnicy w wielkości ekranu.
Notebooki o mniejszym rozmiarze, tj. 7-13” kierowane są do osób wymagających mobilności i raczej nie są zbyt wygodne, jeżeli przy komputerze spędzamy większą część dnia. O ile 13” pozwala jeszcze na w miarę przyjemną pracę to komputery mniejsze, ze względu na rozmiar matrycy potrafią zmęczyć wzrok przy długim korzystaniu. Osoby często podróżujące rozważą mimo wszystko takie „maluchy”, gdyż mimo słabszych parametrów są one niezastąpione w podróży, zajmując minimalną przestrzeń Dodatkowym atutem jest waga, która potrafi być kilkukrotnie mniejsza, niż wśród większych notebooków – doskonałym przykładem jest 12” Dell Latitude E4200, ważący zaledwie pół kilograma! Obniżone parametry tych modeli często wpływają też na znaczne wydłużenie czasu pracy na baterii, obecnie przekraczające już nawet kilkanaście godzin na jednym ładowaniu. Minusem jest zazwyczaj wyższa cena w porównaniu do oferowanych parametrów.
Popularne piętnastki są komputerami uniwersalnymi. Jeszcze na tyle małe, żeby dało się je nieuciążliwie przenosić i na tyle duże, żeby dało się na nich wygodnie pracować. Średnia waga to ok. 3kg co w połączeniu z matrycą pozwala jeszcze na nieuciążliwą pracę na kolanach (jak sama nazwa „lap-top” wskazuje..). Jest to rozmiar kompromisowy – wagi, rozmiaru, parametrów i czasu pracy na baterii i najlepszy wybór, jeśli planujemy np. całodzienną pracę w jednym miejscu, a następnie przeniesienie komputera w inne miejsce i powtarzać tą czynność systematycznie.
Laptopy 17” przeznaczone są do sporadycznego przenoszenia i nadają się głównie do trzymania na biurku jako zastępstwo komputera stacjonarnego. Praca na kolanach nie jest zbyt wygodna, zarówno ze względu na wagę jak i rozmiar matrycy, którą ciężko ogranąć wzrokiem z bardzo bliskiej odległości. Zaletą takich maszyn są zazwyczaj mocniejsze parametry techniczne nieosiągalne w mniejszych konstrukcjach, wadą – waga oraz często krótkie czasy pracy na baterii (co jest efektem lepszych parametrów).
Osobną kategorię stanowią netbooki 7-11”, nadające się do sporadycznego surfowania po internecie oraz przeglądania poczty – idealnie sprawdzają się podczas wakacyjnych wojaży.
 
Parametry laptopa
Jest to najtrudniejsza część tego poradnika, gdyż parametry komputerów zmieniają się w zastraszającym tempie. Nie będziemy tutaj podawali konkretnych specyfikacji, gdyż pewnie już w momencie pisania tego artykułu są nieaktualne, skupimy się na cechach ogólnych.
Karta graficzna – jeden z najważniejszych elementów przy doborze laptopa. Karta graficzna jest (w przeciwieństwie do większości pozostałych elementów) elementem niewymiennym! Oznacza to, że już w momencie zakupu notebooka musimy starannie określić co planujemy na nim robić. Trzeba pamiętać, że wydajność komputerów przenośnych jest mniejsza niż stacjonarnych i możemy się solidnie zdziwić, gdy nasza stara ulubiona gra 3D nie ruszy na nowym notebooku! Karty graficzne możemy podzielić na zintegrowane i dedykowane. Te pierwsze (zazwyczaj produkcji Intel) nadają się jedynie do pracy biurowej, zużywają mało energii co przedłuża czas pracy na baterii ale oferują niewielką wydajność, problemy mogą sprawić im nawet filmy zakodowane w wysokiej jakości. Jeżeli po głowie chodzą nam jakiekolwiek nowsze gry 3D wybór jest tylko jeden – karta dedykowana nVidia lub ATI.  Nawet najsłabsza karta dedykowana zapewni znacznie lepszą wydajność w multimediach niż karta zintegrowana.
Procesor – wbrew pozorom nie będzie to najważniejszy element. Zakładając, że kupujesz nowego notebooka, procesor będzie na pewno wystarczająco mocny do typowych zastosowań. Różnice wydajności między średnim procesorem a słabym/mocnym często w realnych zastosowaniach nie przekraczają kilku procent a ceny mogą się znacząco różnić. Mocniejszy procesor powinny rozważyć osoby wykonujące skomplikowane obliczenia, np. pracę na dużych plikach graficznych, zaawansowaną obróbka wideo czy aplikacje CAD. Na obecny moment w notebookach królują procesory firmy Intel.
Pamięć RAM – tej im więcej tym lepiej, jednak tu również nie ma powodów do szaleństw. Jeżeli w danym momencie standardem w ofertach jest 4GB pamięci, to kupmy 4GB bo na pewno wystarczy do większości zastosowań. Pamięć RAM zazwyczaj można łatwo rozbudować a koszty tej operacji są niewielkie. Oczywiście jeżeli uznamy, że różnica w cenie pomiędzy mniejszą a większą pamięcią jest niewielka to warto od razu zainwestować w taką rozbudowę.
Dysk twardy – element łatwo wymienialny więc nie powinien decydować o wyborze komputera. Jeżeli przechowujemy tylko pliki tekstowe to sprawdzi się nawet najmniejszy dysk dostępny w danym momencie w ofertach. Jeżeli stale powiększamy swoją kolekcję muzyki i filmów na dysku to powinniśmy szukać jak największego dysku przy zachowaniu rozsądnej ceny. Prościej w przyszłości będzie dokupić tani i pojemny dysk zewnętrzny na USB. Prędkość obrotowa dysku w przypadku użytkowników domowych ma drugorzędne znaczenie. Popularne stają się dyski SSD, które są znacznie bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia niż klasyczne dyski „talerzowe” jednak ich cena jest ciągle stosunkowo wysoka.
Dodatki – gadzety, które warto mieć w standardzie jednak nie warto do nich dopłacać jeżeli na co dzień z nich nie korzystamy a dopłata jest solidna. Mowa tu o takich elementach, jak kamery internetowe, bluetooth, czytniki linii papilarnych, czytniki smart card i podobne (jak widać obecnie większość z nich stała się już typowym wyposażeniem..). Są to rzeczy, których zazwyczaj nie da się doinstalować po zakupie jednak często można je zastąpić urządzeniami zewnętrznymi. Trzeba zadać sobie pytanie jak często je wykorzystujemy i czy warto będzie nabyć je od razu z laptopem, gdy nie są oferowane jako standardowe wyposażenie. Być może do sporadycznego użytku taniej wyjdzie kupić urządzenie zewnętrzne na USB, które dodatkowo wykorzystamy na kilku urządzeniach jednocześnie?
Matryca – tu liczy się kilka parametrów – rozmiar, rozdzielczość, typ podświetlenia oraz powłoka zewnętrzna. Im większa matryca, tym większe będą detale, co jednak łączy się również z rozdzielczością. Teoretycznie im wyższa, tym lepsza (więcej zmieścimy na ekranie – istotne np. w programach graficznych), jednak tak naprawdę 15” laptop z matrycą typu WUXGA o rozdzielczości 1900x1200 nie będzie wygodny w obsłudze, gdyż wyświetlane elementy będą zbyt małe. Trzeba również pamiętać, że np. film zakodowany w rozdzielczości 640x480 po rozciągnięciu na pełny ekran 1920x1200 będzie wyglądał po prostu słabo.. Zmiana rozdzielczości na inną niż natywna spowoduje z kolei „pixelozę”. Z drugiej strony na dużej matrycy źle wygląda mała rozdzielczość, oferując ten sam efekt pixeli. Typ podświetlenia to obecnie najczęściej różne formy diody LED, skutecznie wypierające technikę świetlówek CCFL, nie powinno być więc problemu z wyborem. Warto jednak sprawdzić kąty pod jakimi można obserwować obraz na ekranie laptopa. Ostatnią kwestią jest typ powłoki – swego czasu popularność zdobyły matryce „szklane” zapewniające bardzo żywe kolory, jednak nie nadające się do pracy w świetle słonecznym, ze względu na ciągłe refleksy na ekranie. Jeżeli pracujemy często na zewnątrz lub tyłem do okna to powinniśmy poszukać matrycy matowej, znacznie wygodniejszej w codziennych zastosowaniach.
Obudowa
Im tańszy laptop, tym materiały użyte do jego wykonania są słabsze. Odbija się to zarówno na jakości materiałów, jak i na estetyce i ogólnym rozplanowaniu przestrzeni wewnątrz laptopa – co może wpływać na cyrkulację powietrza (głośność, przegrzewanie się komputera). Tańsze konstrukcje wykonane są z plastiku (im tańszy komputer tym tańszy plastik..), droższe stosują takie materiały jak magnez czy aluminium – daje to nie tylko poczucie wysokiej jakości ale także realnie wpływa na stabilność i wytrzymałość konstrukcji, co z pewnością odczujemy przy częstym korzystaniu.
 
Jak widać, jest wiele elementów na które należy zwrócić uwagę, mamy nadzieję że ten poradnik pozwoli odpowiednio ukierunkować Wasze poszukiwania.
© dellpoint
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl