Jak rozpoznać oryginalny zasilacz Dell?
Podrobiony zasilacz jak rozpoznać?

Artykuł jest "przedrukiem" tekstu o zasilaczach, który przygotowaliśmy kilka lat temu. Ze względu na zmianę serwera dostęp do oryginalnego pliku nie jest już możliwy, dlatego w uproszczonej formie zamieszczamy jego treść tutaj, w formie bloga. Jak rozpoznać oryginalny zasilacz Dell?

Link do pełnej wersji pliku w pdf wraz ze zdjęciami: 
Jak rozpoznać oryginalny zasilacz Dell?

W przypadku gdyby poniższy dokument nie był dostępny poniżej zamieszczamy uproszczoną wersję, nie zawierającą zdjęć, która jednak powinna dać ogólne wyobrażenie na temat tego w jaki sposób można zweryfikować podstawowe parametry zasilacza wyprodukowanego oryginalnie dla Dell. 

Aktualizacja 2018
● Wiedza przedstawiona na kolejnych stronach była stanem aktualnym na rok ~2011, obecnie zmienił się zarówno wygląd
oryginalnych zasilaczy jak i umiejętności kopiujących zasilacze.
● Nie zmieniło się jedno – zakup u przypadkowych sprzedawców grozi zakupem podróbki. Osoby mające w ofercie bezmarkowe
produkty z Chin z dużą dozą prawdopodobieństwa „markowe” i „oryginalne” produkty kupują w tym samym miejscu a jedyna różnica to wyższa cena podróbki upodobnionej poprzez logo do oryginału, ryzyko uszkodzenia komputera nie zmienia się.
● Aktualizacja wyglądu zasilaczy – w chwili obecnej większość oryginalnych zasilaczy Dell serii 130/150/180W nie posiada już tłoczonego logo na zasilaczu i pasku. Stan taki obowiązuje od około 2015 roku i dotyczy prostokątnych zasilaczy (są też grafitowe zasilacze owalne, których to nie dotyczy).
Istotną kwestią jest numeracja zasilaczy, która może pomóc zorientować się z czym mamy do czynienia, w oryginalnych zasilaczach wygląda ona następująco:
AA-BBBBBB-CCCCC-DDD-EEEE-FFF – z takiego pola numerowe składa się każdy produkt Dell. Poszczególne pola mają swoje znaczenie:
● AA – kraj produkcji, zazwyczaj jak na większości elektroniki na świecie CN czyli China
● BBBBBB – kod modelu produktu zaczynający się od 0 - daje jednoznaczną identyfikację
● CCCCC – numer własny
● DDD – data produkcji rok-miesiąc-dzień, przykładowo 765 to rok 2017 (2007), czerwiec, piąty. Zauważ, że od mniej więcej 2015 roku wspomniane wyżej zasilacze (nie owalne), nie mają tłoczonego logo, tak więc jeżeli data produkcji na zasilaczu rozpoczyna się od cyfry 5 lub wyższej a zasilacz ma tłoczone logo, to zweryfikuj go dokładnie.
● EEEE – indywidualny numer seryjny każdego produktu, dwa takie same zasilacze nie mogą mieć identycznego numeru
● FFF – rewizja / wersja danej serii produktu, zazwyczaj to A a po nim jedna z pierwszych kilkunastu cyfr, często po prostu A00

Jak rozpoznać nieoryginalny zasilacz Dell? Na przykładzie PA-3E

Słaba jakość wykonania podróbki. Oryginalne zasilacze są wykonane bardzo precyzyjnie. Jak rozpoznać nieoryginalny zasilacz Dell? Szerokość szpary w oryginalnym zasilaczu jest prawie o połowę cieńsza niż karty kredytowej, podróbka jak widać jest w stanie utrzymać kartę włożoną w szparę..

Błędy w numerach seryjnych, inny numer produktu na naklejce modelowej i naklejce z numerem seryjnym (WK890 w górnej części vs CM161 w dolnej części, powinny być zbieżne). Dolna naklejka CM161 wskazuje na zasilacz 130W, górna WK890 na 90W. Dodatkowo numer seryjny zmienia się niewłaściwie (w obu przykładach przedostatnie cyfry są stałe tj. 8105, zmienia się tylko ostatni trzycyfrowy numer, który w oryginalnym zasilaczu (i innych produktach Dell) oznacza numer rewizji czyli wersję produktu i rzadko przekracza A09.. W lepszych podróbkach rewizja jest poprawnie sformułowana i przedostatni numer co prawda się zmienia jednak zazwyczaj składa się z samych cyfr, w oryginalnych częściej jest to mieszanka liter i cyfr. O jakości niektórych podróbek nie wspominając (to rdza na nowo nabytym zasilaczu..)

Uważaj na „oryginalne” produkty osób zajmujących się głównie importem towarów z Chin, nie ryzykuj sprawności swojego Della! Produkty te dla osób nieobeznanych w temacie są często zupełnie nie do odróżnienia od oryginalnych..

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl