Sklep z płatnością Bitcoin'em?
Sklep z płatnością Bitcoin'em?

Płatność bitcoinami za laptopy Dell? Chyba jeszcze na to za wcześniej (przynajmniej dla nas)..

W dość nieodległej przeszłości zgłosiła się do nas firma, która proponowała uruchomienie w naszym sklepie płatności za pomocą kryptowaluty Bitcoin. Niedługo później bitcoin wystrzelił w górę, chociaż już w momencie propozycji wdrożenia jego wartość wydawała się absurdalnie wysoka i pod znakiem bitcoina upłynęło ostatnie pół cyfrowego roku.. W tamtym momencie odmówiliśmy współpracy, jak myślicie czy słusznie? Czy zakupy za bitcoin to nieunikniona przyszłość czy tylko przejściowa moda, wszak kryptowalut mamy dziś już ponad 100..

Bitcoin to obecnie najbardziej znana i najbardziej uznana wirtualna waluta.  Siła bitcoina polega na tym, że jest to waluta, którą nikt (?) nie steruje, zdecentralizowana i anonimowa. Ilość bitcoinów w obiegu jest znana i jest wiadome, że nie ulegnie zwiększeniu, za ok 100 lat wykopany zostanie ostatni bitcoin. Waluta ma sporo plusów, jednak do powszechnego użytku brakuje jej jednak wiele, często bywa też powodem do nadużyć, będąc ulubioną formą pobierania "haraczu" przez hackerów. Nieobce są również spektakularne klęski giełd bitcoinów, na których osoby prywatne przechowywały swoje pieniądze w formie bitcoina właśnie. Kilka giełd wyparowało razem z bitcoinami pozostawionymi tam przez klientów.. Zdaje się to jednak nie mieć wpływu na sytuację rynkową. Osoby, które nie śledzą tego rynku być może zainteresują cyfry - w czerwcu 2016 roku jednego bitcoina można było od dłuższego czasu kupić za ok 1500zł. Pod koniec 2017 roku jego wartość wynosiła już ponad 50 tysięcy złotych. A więc ktoś kto zakupił kilkanaście bitcoinów za 10 tys złotych i odłożył je na nieco ponad rok, mógł wyciągnąć z konta ponad 400 tysięcy złotych..

I tutaj pojawia się pewien problem. Bitcoin pomimo, że nie jest sterowany przez banki to jest w ostatnim czasie przedmiotem spekulacji. Jego gwałtowny wzrost nie jest niczym uzasadniony, gdyż jego popularność jako waluty nie wzrosła w ostatnim czasie w żadnen spektakularny sposób. Wzrost ten nosi raczej znamiona bańki spekulacyjnej. Kurs potrafi wahać się w ciągu jednego dnia o kilkanaście procent, dając szansę zarobku właśnie osobom spekulującym na giełdzie, ale czy komuś jeszcze?

W ostatnim czasie płatności bitcoin zostały wycofane z najpopularniejszej platformy dla graczy - Steam. Zarządzający steamem ogłosili, że nie ma możliwości realnego finalizowania transakcji przy tak niestabilnych kursach. Bitcoin stracił więc jeden z popularnych kanałów dystrybucji czy też wydawania go jako to, do czego służy, czyli waluty..

Wracając do meritum.. Czy warto było wdrożyć bitcoina jako płatności w naszym sklepie Dell? Pewnie myślicie, że gdybyśmy go wdrożyli wtedy to dziś bylibyśmy milionerami, ale tak nie jest. Polskie prawo nie ma jasnych wytycznych co do stosowania kryptowalut, niektóre banki blokują firmowe konta na których wykonywano operacje na kryptowalutach, a Urzędy Skarbowe raczej niechętnie odnoszą się do waluty, której polskie prawo oficjalnie w żadnen sposób nie akceptuje. Firmy proponujące wdrożenia biorą te problemy i ryzyko na siebie rozliczają się ze sklepami w złotówkach, same przejmując bitcoiny i wypłacając ich równowartość w PLN - ich wzrost wartości byłby więc dla nas bez znaczenia. Pojawia się natomiast cała masa innych problemów, związanych z tak niestabilną walutą. Dziś kupujesz laptopa Dell za 1 bitcoina wartego 3000zł, żeby za 14 dni zdecydować się na zwrot i oczekiwać od sklepu.. no właśnie.. ile? 3000zł, które kosztował Twój laptop Dell, czy może 5000zł, które w danym momencie jest warty bitcoin?

Chyba jednak jeszcze długa droga przed bitcoinem i nieprędko stanie się on zagrożeniem dla złotówki. My jak na razie odpuścimy, a posiadaczom bitcoinów możemy jedynie zaproponować wymianę ich na złotówki na którejś z popularnych giełd bitcoinów i powrót do nas z naszą klasyczną i w miarę stabilną złotówką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl