Uniwersalna stacja dokująca, z czym to się je?
Uniwersalna stacja dokująca, z czym to się je?

Użytkownicy laptopów biznesowych często mogą korzystać z udogodnienia, jakie przewidzieli projektanci – złącza stacji dokującej. Dzięki niemu częste przemieszczanie się z notebookiem nie stanowi problemu, po powrocie jednym „kliknięciem” komputer wraca na swoje biurko, bez potrzeby mozolnego podpiniania kolejnych urządzeń – zasilania, myszy, klawiatury, drukarki czy zewnętrznych monitorów. Co mają jednak zrobić użytkownicy, których sprzęt nie został wyposażony w takie udogodnienie?

Od razu podpowiemy, że nie są skazani na każdorazowe wpinanie kilkunastu kabli USB! Rozwiązanie będące substytutetem (aczkolwiek, nie do końca, o czym później) dedykowanej stacji dokującej są uniwersalne stacje dokujące. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, szybkie, stosunkowo niedrogie (porównywalne do ceny innych stacji dokujących) aczkolwiek nie pozbawione minusów.

Zacznijmy tym razem od minusów. A właściwie zaledwie jednego minusa. Kluczem jest w tym wypadku słowo „uniwersalność”.  Uniwersalność wymaga od projektantów dostosowania urządzenia do współpracy z bardzo dużą ilością urządzeń. Większość z podłączonych urządzeń pracuje na porcie USB, co nie stanowi większego problemu, porty video za pomocą technologii DisplayLink również sprawnie działają na większości urządzeń. Pozostaje kwestia zasilania.. Dedykowane stacje dokujące poprzez swój port połączeniowy są w stanie ładować baterię laptopa bez podłączania dodatkowego źródła zasilania, stacje uniwersalne nie są w stanie tego zrobić. Duża liczba wariantów zasilaczy dostarczanych z laptopami, różne napięcia, moce powodują, że użytkownik stacji dokującej oprócz podpięcia jednego kabla obsługującego porty sieciowe, wideo oraz USB zawsze będzie musiał podpinać dodatkowy kabel dostarczający zasilanie do komputera. Gdy jesteśmy gotowi przyjąć tą niedogodność możemy zacząć cieszyć się wszystkimi zaletami stacji uniwersalnej. (edit: w tej chwili również i to utrudnienie zaczyna mieć coraz mniejsze znaczenie dzięki stacją podłączanym poprzez port USB-C, dzięki czemu uniwersalne stacje dokujące stają się obecnie pełnoprawnymi stacjami dokującymi nie odbiegającymi możliwościami od dedykowanych modeli)

A zalet jest wiele, im więcej posiadamy urządzeń, które musimy podłączyć, tym zalet też więcej :-).

Uniwersalne stacje dokujące występują w wielu rodzajach, jednak generalnie możemy je podzielić na dwa typy. Pierwsze to rozbudowane huby USB, posiadają zazwyczaj kilka gniazd USB, port Ethernet (LAN), i to generalnie wszystko. Takie rozwiązanie jest wystarczające dla wielu użytkowników, którym zależy głównie na odciążeniu od każdorazowego podpinania myszy, klawiatury, sieci czy drukarki.  Znacznie ciekawszym rozwiązaniem są wspomniane już wcześniej urządzenia dysponujące dodatkowymi portami video. Tutaj niekwestionowanym liderem jest technologia DisplayLink – to rozwiązanie umożliwia podłączenie do stacji dokującej również zewnętrznych źródeł obrazu, takich jak monitory czy telewizory.  Jest to bardzo wygodne – posiadając małego notebooka, a nawet netbooka, podpinając go do uniwersalnej stacji dokującej jednym ruchem zmieniamy go w pełnowartościowy komputer, z wygodną klawiaturą i dużym monitorem. Najnowszy trend to stacje USB-C, które wymagają tegoż portu w laptopie by z nich korzystać. Technologia USB-C zwana też 3.1 a czasami utożsamiana też z Thunderbolt3 umożliwia to czego nie potrafiły stacje USB 2.0/3.0, czyli transmitowanie kablem sygnału audio oraz wideo oraz zasilanie podłączanego urządzenia. Tym samym kupując stację USB-C obsługującą ładowanie naszego laptopa możemy zrezygnować z oryginalnej ładowarki a stacja dokująca będzie jedynym kablem wymaganym do podłączenia.

Wybór uniwersalnej stacji dokującej do laptopa

Na rynku znajduje się wiele różnych typów stacji uniwersalnych. W produkcji specjalizują się takie firmy jak Kensington, Targus oraz Belkin, jednak wielu producentów notebooków jak chociażby Dell firmuje je również pod swoją marką, czasami oferując specjalne udogodnienia dla komputerów danego typu. Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku takich urządzeń.

Stacja Belkin UltraBook Dock

 

 

 

 

Uniwersalna stacja Kensington SD400V

 

Miniaturowa stacja uniwersalna Dell DA100

Czym więc kierować się przy wyborze? Głównie wyglądem :-) i liczbą dodatkowych portów, których wymagamy. Urządzenia dysponują różną ilością portów USB, różną ilością wyjść wideo i mniej lub bardziej zaawansowaną konstrukcją obudowy, co często skutkuje dość sporymi rozbieżnościami cenowymi. Warto zastanowić się przed zakupem do czego stacja będzie wykorzystywana, być może nie są nam potrzebne dwa porty dla zewnętrznych monitorów a wystarczy nam jeden, lub też trzy porty USB wystarczą zamiast sześciu. Bardziej rozbudowane stacje są w stanie transmitować sygnał wideo w wyższej rozdzielczości lub do większej liczby monitorów, co może być istotne w bardziej profesjonalnych zastosowaniach.
Obudowy tych urządzeń również znacznie się od siebie różnią.  Belkin przykładowo oferuje obudowę Ultrabook Dock, która umożliwia wygodne ułożenie komputera „w powietrzu” jak na podstawce. Kensington z kolei preferuje stacje w obudowach stojących, które umieszczamy obok komputera. Dell stawia na eleganckie i proste w formie stacje stawiane obok komputera, jednak posiada również rozbudowane produkty jak stacja DS1000, które służą jednocześnie jako podstawa zewnętrznego monitora.

No i chyba najważniejsze - jeżeli macie taką możliwość to wybierajcie uniwersalne stacje dokujące podłączane poprzez port USB-C, one pozwolą wydobyć najwięcej mocy drzemiącej w tych urządzeniach, zapewniając przy tym możliwości, których nie mają stacje na USB 2.0/3.0, w tym kluczowe w niektórych modelach, czyli ładowanie laptopa.

Wybór jak widać jest spory, jeśli jednak dobrze dobierzemy urządzenie do naszych potrzeb, to każde z markowych urządzeń któregoś z wyżej wspomnianych producentów na pewno spełni nasze wymagania. My polecamy produkty Dell, producenta o bardzo dużym doświadczeniu w produkcji stacji dokujących. Już wiele lat temu stacje Dell E-Port wyznaczyły nowy standard w tej kategorii, a dziś Dell oferuje bardzo wiele dopracowanych technicznie uniwersalnych stacji dokujących. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl